GALVASOPIS DĖL TRISPALVĖS TĘSIASI: PREZIDENTĖ TAIP PAT SUKLYDO?

(Koreguota: 2011-01-15)

Situacija su trispalvės eksponavimu minint sausio 13-osios įvykių dvidešimtmetį darosi vis labiau intriguojanti. Ankstesniame uagadugu rašinyje (skaityk čia) vieno skaitytojo inspiruotas įrašas susilaukė kelių komentarų, kurie paskatino tęsti temą.

Primenu Tomo tekstą: visa į švarko atlapą įsisegę vėliavėlę, – gražu, tačiau, kaip dažnai pasitaiko, supainioja spalvas. Kokia ta lietuviška – geltona, žalia, raudona ar raudona, žalia, geltona?.. Iki šiol buvo įprasta, jog geltona, žalia ir raudona spalvos, kurios turėtų eiti iš viršaus į apačią arba iš dešinės į kairę, o pas “eLeNKa” “žiniukus” iš dešinės į kairę atlapuose segėjo raudona, žalia, geltona (tarsi Bolivijos ).

Štai taip:

GALVASOPIS DĖL TRISPALVĖS TĘSIASI: PREZIDENTĖ TAIP PAT SUKLYDO?

Žinios ©

uagadugu teko pastebėti, kad lygiai taip pat buvo įsegta vėliavėlė ir Prezidentės atlape:

GALVASOPIS DĖL TRISPALVĖS TĘSIASI: PREZIDENTĖ TAIP PAT SUKLYDO?

Dalia Grybauskaitė © LNK

Komentatorius Jaunius iškart sureagavo tokia pastaba: jos įsegtos laikantis valstybinės vėliavos įstatymo. Žiūrovą suklaidinti galėjo tai, kad televizoriuje matomas vaizdas – tarsi veidrodyje – jūsų dešinė veidrodyje yra kairė. Beje, lygiai taip pat trispalvė atrodė įsegta Prezidentės atlape.

Čia pat savo nuomonę surašė ir komentatorius Jonas: vėliavos įstatyme parašyta: “Kai iškeliama vertikaliai, heraldinėje dešinėje pusėje turi būti geltona juosta, viduryje – žalia, kairėje – raudona.” (4 str. 4d.). o URM paaiškina, ką reiškia HERALDINĖ kairė ir dešinė: http://www.urm.lt/index.php?1644369905 (“heraldinė dešinė – paprasta kairė stebėtojui”). Ir juk vaizdas televizoriuje – tai ne vaizdas veidrodyje. Arba fizikos mokymas pasikeitė pastaraisiais metais.

Tai kaip čia vis tik gaunasi su Prezidente?

Štai koks vaizdelis patalpintas URM puslapyje:

GALVASOPIS DĖL TRISPALVĖS TĘSIASI: PREZIDENTĖ TAIP PAT SUKLYDO?

© URM

uagadugu beliko eksperimentiniu būdu tikrinti fizikos dėsnius. Ta proga paėmiau prabočiaus Savanorio medalį ir nufotografavau autentišką vėliavos juostelę, padėjęs ją pagal Jono nuorodą: heraldinė dešinė – paprasta kairė stebėtojui. Vaizdelis išėjo toks:

GALVASOPIS DĖL TRISPALVĖS TĘSIASI: PREZIDENTĖ TAIP PAT SUKLYDO?

© uagadugu

Kaip matote, geltona ir liko paprastoje kairėje – t.y. stebėtojo pusėje. Jei sulyginsite vėliavos vertikalę mano iškarpose iš LNK eterio ir nuotraukoje, aiškiai pamatysite, kad spalvų išdėstymas skiriasi – iškarpose dešinėje yra raudona, o nuotraukoje – geltona.

Man belieka padaryti išvadą, kad žmonės Prezidentės štabe atsakingi už etiketą kažko nesužiūrėjo, o paskui ją suklydo ir .

Beje, rekordinio ilgio vėliava, kuri buvo nešama Vilniaus gatvėmis, taip pat buvo paimta į rankas atvirkščiai:

GALVASOPIS DĖL TRISPALVĖS TĘSIASI: PREZIDENTĖ TAIP PAT SUKLYDO?

Žinios © LNK

uagadugu nėra išdidūs ir niekuomet nepretendavo į galutinę tiesą – juolab, kad ir su ta fizika mokykloje buvo ne kas… Burkina Fase fizikos mokė toks truputuką kreivas šamanas, tai patys suprantat… Jam bananai krito ne pagal Niutono dėsnį, o į viršų…

Jeigu atsiras paaiškinsiančių šituos visus visuotinius suklydimus dėl trispalvės, būtų malonu. Būtų malonu, jei klysčiau visus klaidomis kaltindamas ir kas nors įtikintų priešingai. Kitaip sodoma ir gomora – pamenu čia prieš kurį laiką piktinomės, kai Prezidentės vizito metu į Prancūziją vėliava buvo pakabinta neteisingai, o patys…

Please wait...
Kategorijos:  Aplink TV, Visuomenė
Tags: , , , , , , , ,

13 komentarų:

 1. Tomas | 15 sausio, 2011 at 14:03

  Apie vėliavą – nemanau, kad ją būtų galima vadinti vėliava, nes vėliava turi turėti tam tikras proporcijas (tiksliai nepamenu)

  Please wait...
 2. uagadugu | 15 sausio, 2011 at 14:29

  Na, taip… Čia geras klausimas – ar kiekviena trijų spalvų kombinacija vadintina vėliava…

  Please wait...
 3. LL | 15 sausio, 2011 at 15:40

  Ten sulenkta trispalvė juostelė taip, kad abu galai nei vertikaliai, nei horizontaliai, bet to, neišvengiamai spalvų eilė vienoje pusėje apsiverčia. Siūlau patikrinti eksperimentiniu būdu 🙂

  Please wait...
 4. uagadugu | 15 sausio, 2011 at 19:21

  Sunku labai. Lankstymai visokie…

  Please wait...
 5. Erikas | 15 sausio, 2011 at 19:35

  Koks skirtumas kokia ta vėliava? Atvirkščia, neišskalbta, musių apdergta, kas nuo to keičiasi? Kaip ir beprasmiai (arba perdėtai “prasmiai”) ritualai ir tiek, kurių vis daugėja ir daugėja pradėjus valdyti konservatoriams.

  Please wait...
 6. penkios vyšnios | 15 sausio, 2011 at 23:18

  URM puslapyje yra netgi paveiksliukas, kaip turi atrodyti vertikali vėliava:
  http://www.urm.lt/index.php?510354908

  Taigi, prezidentė iš tiesų dėvi neteisingai padarytą ženkliuką.

  O šiaip keista, kad pagal įstatymą vėliavą reikia sukti į kairę. Esame įpratę pavadinimus knygų viršeliuose skaityti pasukę galvą į dešinę, o čia gaunasi atvirkščiai.

  Please wait...
 7. ? | 15 sausio, 2011 at 23:30

  Kada bus treciadienio ir ketvirtadienio reitingai?

  Please wait...
 8. uagadugu | 16 sausio, 2011 at 00:22

  Klausimui – nespėju visko surašyti.

  Please wait...
 9. Piktuolis | 15 sausio, 2011 at 23:59

  Komentaras pašalintas (uagadugu).

  Please wait...
 10. uagadugu | 16 sausio, 2011 at 00:11

  Su subinėmis ir komjaunuoliais siūlyčiau lankytis Delfyje, o ne uagadugu

  Please wait...
 11. Piktuolis | 16 sausio, 2011 at 00:43

  Oi dzieve dzieve… nu atsiprašau. Bet tai kai atsibodo zirziantys, kad viskas aplink yra blogai. Ir nebuvo ten taip baisiai parašyta, kaip dabar žmonės pagalvos 🙂

  Dar kartą atsiprašau dėl viso pikto.

  Please wait...
 12. uagadugu | 16 sausio, 2011 at 10:54

  Dėl turinio. Tiek to – nieko baisaus ten ir nebuvo parašyta. Nebuvo reikalo ir atsiprašinėti. Mane taip pat erzina zirziantys, bet dar labiau nemėgstu, kai iš mirtingų žmonių daromos neklystančios ikonos. Žmonės turi teisę klysti – jie ne dievai ir ne robotai. Ir tai yra gražu. Bet pastebėti, kas gražu – būtina. O uagadugu dar ir įdomu.

  Please wait...
 13. c2h5ph | 17 sausio, 2011 at 11:04

  Siūlom kompromisą. Sutarkime, kad geltonai-žaliai-raudonas ženkliukas nėra Lietuvos valstybės vėliava – tad ženkliuko autoriai nebūtinai turi paisyti šių heraldinių reikalavimų (kurie yra sudėtingi, vien ko verta “heraldinė dešinė”, kuri atitinka normalią kairę).

  Būtų gražu, jeigu būtų paisę, bet dramatiški pareiškimai apie “laisvės kainą” tai tikrai neadekvatūs.

  Please wait...

Palikite komentarą