TELEVIZIJA PER “15 MINUČIŲ”: ŠPOSININKŲ VERSLAS?

(Koreguota: 2010 September 30)

Ši, neaišku, ar verta dėmesio istorija su manimi prasidėjo dar vasarą, kai Sport1 rodė kažkokias varžybas, kurias tada buvo labai įdomu pasižiūrėti. Deja, tuo metu neturėjau galimybių šį kanalą matyti per televizorių, todėl susigundžiau 15 min. portalo siūloma galimybe įsiinstaliuoti jų siūlomo vaizdo grotuvo programinę įrangą ir žiūrėti sportą kompiuterio pagalba per monitorių.

Po to šitą galimybę buvau užmiršęs, juolab, kad jau galėjau žiūrėti Sport1 tradiciniu būdu per TV imtuvą.

Dabar kažkurį kartą vėl prireikus transliacijos internetu ir, 15 minučių portale spustelėjęs  Sport1 logotipą, jokio TV signalo neišvydau, bet pastebėjau raginimą registruotis, t.y. pateikti savo asmeninius duomenis ir painų transliuotojo UAB B2B Group išaiškinimą, į kurį dabar ir teko pasigilinti.

Tiesą sakant, man to aiškinimo reikia, kaip pernykščio sniego – noriu matyti signalą ir tiek. Bet tikrai nesiruošiu dar kažkur registruotis – jau pakankamai daug kur esu prisiregistravęs ir žinau, kad prie ko nors prilipti labai lengva, bet po to atšokti yra daug sunkiau.

Bet gilinuosi, gyvenimas privertė.

Pasirodo „UAB B2B Group“ retransliaciją vykdo pagal Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) š.m. gegužės 26 d. išduotą licenciją retransliuoti programas laidiniais plačiajuosčio ryšio (IPTV) tinklais.

Na, gerai, kur problema?

Pasirodo VšĮ „Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija“, UAB „TELE-3“ ir UAB „Laisvas ir nepriklausomas kanalas“ kreipėsi į LRTK, prašydami skubiai nutraukti jų televizijos programų retransliavimą interneto portale www.15min.lt, neva UAB „B2B Group“ pažeidė licencijos 10 punktą: „Licencijos turėtojas turi teisę retransliuoti tik Komisijai pateiktame sąraše nurodytas televizijos ir radijo programas ir tik įstatymų nustatyta tvarka įsigijęs teises į šių programų retransliavimą“. Liepos 14 d. LRTK posėdyje buvo nuspręsta UAB „B2B Group” skirti už tai įspėjimą.

Įdomybės… Ko imasi UAB B2B Group?

B2B Group, kaip galima suprasti iš Žinių radijoŽiniasklaidos anatomijos vis gi kreipėsi į didžiuosius Lietuvos nacionalinius kanalus, bet post factum – t.y. tada, kai karo kirviai jau buvo iškasti.  Šią laidą verta pasiklausyti – čia yra tiksliai išryškėjusi abiejų konfliktuojančių pusių, kurias studijoje atstovavo UAB 15 minučių generalinis direktorius Tomas Balžekas ir Lietuvos radijo ir televizijos asociacijos atstovas Sigitas Babilius, takoskyra. Televizijos gina savo gaminamo produkto nuosavybės teises, o UAB 15 minučių gina savo teisę tą produktą imti ir transliuoti savo tikslais, plačiai ir storai apmūturavus visuomenės interesu jį plačiai matyti. Televizijos įtaria, kad tas interesas yra tik priedanga, po kuria slypi komercinis interesas populiarinti 15 minučių interneto portalą naudojantis dar ir kita priedanga – UAB B2B Group. Dar Sigitas Babilius retoriškai paklausia, kas būtų, jei kas nors imtų ir naudotų savo tikslais visą 15 minučių internetinės ir spausdintinės versijos medžiagą. Tomas Balžekas į šitą klausimą atsakymo neturi, bet aš jį pats pastebėjau 15 minučių metrikoje: Visos teisės saugomos. © 2010 UAB “15min”. Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus raštišką UAB “15min” sutikimą. Ironiška, bet iškart po to patalpintas kitas sakinys:  Šiame tinklapyje 15min suteikia erdvę UAB B2B Group vykdyti televizijos programų retransliavimą.

Pajutusi, kad, kaip vaizdžiai pastebėjo televizijų atstovas, dega uodega, ta mistinė UAB B2B Group, radijuje ir daug kur kitur atstovaujama 15 minučių generalinio direktoriaus, skubiai inicijavo savo vartotojų persiregistravimą į a la kabelinių televizijų žiūrovo statusą, nes kabelinės, kaip žinia, kol kas transliuoja nacionalinius transliuotojus, besinaudodamos į Visuomenės informavimo įstatymą ydingai implantuota privalomumo samprata.

Čia kryptelsiu į šoną. Pastaruoju metu viešojoje erdvėje plinta tendencija, kai viešas informacijos prieinamumas sutapatinamas su vieša teise ją pasiimti ir naudoti, kur tik nori, savo tikslais. Tai – gudručių biznis, o aš juos dar vadinu įteisintais vagimis, nes teisinius ribojimus jiems sunku pritaikyti. Tokie gudručiai atsiranda blogosferoje – vienas konkretus vagis ima tavo įrašus, naudodamasis RSS technine galimybe ir sąmoningai tą galimybę painioja su leidimu atsiklausti – mat, jeigu aš galiu pasiimti viešai, reiškia galiu ir pas save skelbti viešai ir iš to turėti komercinės naudos – dar daugiau, šis interneto iškrypėlis pas save prie įrašų naudoja prierašą posted by, o ne stolen from – beje, tai keistas iškrypimo būdas dar ir todėl, kad žmogeliui patinka būti smirdančiu – laisvomis minutėmis jis turėtų mėgti knaisiotis Karijotiškių sąvartyne; yra gudručių, grupuojančių ir perspausdinančių portalų rašinius – apie juos daugiau galėtų papasakoti portalų redaktoriai.

Juos jungia vienas ir tas pats bruožas – jie negamina savo turinio, o minta iš kitų kuriamo. T.y. susiduriame su reiškiniu, kai kvaileliai dirba ir gamina idėjas, o gudručiai, it tas vienaląstis virusas, turi viena primityvią vienaląsčio viruso idėją – imti jų gaminamą turinį be idėjų gimdytojų leidimo ir jį pardavinėti.

Paprasta primityvaus padaro idėja.

Aukščiau aprašyta praktika, be abejo, neturi nieko bendro su UAB B2B Group iniciatyva. Šie kreipėsi į LRTK – oficialią organizaciją ir gavo oficialų leidimą.

15 minučių priklauso vienai didžiausių Skandinavijoje norvegų Schibsted žiniasklaidos grupei, kurios logotipą su pasididžiavimu talpina savo puslapyje:

TELEVIZIJA PER "15 MINUČIŲ": ŠPOSININKŲ VERSLAS?

@ Schibsted

Schibsted be spaudos verslo užsiima ir televizija – Baltijos šalyse ji valdo vieną didžiausių Estijoje Kanal 2 kanalą. Būtų naivu galvoti, kad Schibsted nėra turėjusi intereso įsigyti TV kanalų ir Lietuvoje.

Kadangi jau pradėdamas šį rašinį abejojau, ar ši mano individualaus patyrimo istorija dėl Sport1 žiūrėjimo bus kam nors įdomi, tai dabar jį ir baigiu. Pabaigai pasakysiu, kad man absoliučiai, šimtu procentų, galutinai, nenuginčijamai, prasmingai, grakščiai, stilingai, juridiškai nepriekaištingai, politkorektiškai aišku, jog Lietuvoje estų atstovaujamas solidusis Schibsted tikrai nėra įsivėlęs į tokią ženkliais teisiniais ginčais nėščią iniciatyvą, kaip TV kanalų retransliavimas UAB B2B Group ir UAB 15 minučių jungtinėmis pajėgomis 15 minučių portalo rėmuose.

P.S. Labai juokingas sutapimas – UAB B2B Group pavadinime vartojama abreviatūra atitinka UAB 15 minučių vadovų pavardžių pirmąsias raidės:

TELEVIZIJA PER "15 MINUČIŲ": ŠPOSININKŲ VERSLAS?

Šaltinis: "15 minučių"

P.P.S. Beje, 15 minučių portale dirba sąmojingi žmonės. Jie prie savo motyvacijos, kodėl nerodo LNK kanalų, patalpino įdomias asociacijas provokuojantį reklaminį banerį:

TELEVIZIJA PER "15 MINUČIŲ": ŠPOSININKŲ VERSLAS?

© 15 minučių

P.P.P.S. 15 minučių pavadinimas mūsų puslapiuose jau ne pirmą kartą atsiranda keistų internetinių nutikimų kontekste – skaityk čia.

P.P.P.P.S. Vienu įdomiausių patyrimų, su manimi įvykusių rašant šią medžiagą, buvo susidūrimas su genialiu tuščiakalbystės įvaldymo pavyzdžiu. Pasiklausykite Žiniasklaidos anatomijos trečio pokalbio dalyvio rinkodaros specialistu pristatyto Vilniaus universiteto profesoriaus Vytauto Pranulio minčių.

Dabar man aišku, kodėl diskutuodamas su dauguma magistrantų ir bakalaurų pasijunti, tarsi su marsiečiu bešnekąs.

Please wait...
Share
Kategorijos:  Kanalai, Personalijos, Rinka, Technologijos
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

25 komentarai:

 1. Šiaip | September 30th, 2010 at 14:50

  Gal galėtų pakomentuoti Uagadugu šias pataisas: http://www.lrytas.lt/-12858433491283516259-reikšmingus-visuomenei-įvykius-televizijos-turės-transliuoti-visiems-pasiekiamais-kanalais.htm
  Taip išeina, kad TV3 rodys Eurolygą ar ne?

  Please wait...
 2. Šiaip | September 30th, 2010 at 14:54

  Ir dar apie BTV: http://dainius.org/?p=4560

  Please wait...
 3. uagadugu | September 30th, 2010 at 15:41

  Dėl BTV, tai nelabai turiu ką komentuoti – konstatavimas to, ką jau nekart aprašinėjau, o dėl reikšmingų įvykiu, tai gal ir sumesiu kokią medžiagėlę.

  Please wait...
 4. Piktuolis | September 30th, 2010 at 19:29

  Tai aš nelabai supratau: kad internetu TV retransliuoja, čia blogai? Kad kabelinės retransliuoja – irgi blogai? Nes aš tai nelabai įžiūriu esminio skirtumo tarp 15min ir belekokios kabelinės, tiek kad pirmieji kol kas pinigo neprašo.

  Please wait...
 5. skridus | September 30th, 2010 at 19:41

  > Piktuolis
  Skirtumas tarp kabelinės ir internetinės toks, kad kabelinės abonentai yra žinomi (nes jie už ją moka) ir jie yra apibrėžtoje teritorijoje, o internetoTV žiūri kas nori. Kaip aš suprantu, tai pagrindinė problema kad inetTV žiūrėti gali bet kas, bet kur, o mūsų nacionalinės televizijos licenziją pirktinės produkcijos (filmų) transliacijoms turi tik Lietuvos teritorijoje. Kai transliuoja inetTV tas neužtikrinama, matomai dėl to ir ‘parkės’.

  Please wait...
 6. Piktuolis | September 30th, 2010 at 19:56

  Jei teisingai supratau, tai 15min žiūri tik su lietuviškais IP – teoriškai viskas tvarkoj su licenzijom. Praktiškai – broliai mūsų emigracijoje sėkmingai žiūri viasat’ą ir niekas dėl to bangų nekelia.

  Please wait...
 7. skridus | September 30th, 2010 at 20:03

  na jei tikrina IP – tada nežinau kodėl kyla bangos. Gal dėl precedento?

  Please wait...
 8. uagadugu | September 30th, 2010 at 20:24

  Dėl to, kad, kai telikai gyveno gerai, jie žiūrėjo pro pirštus ir į kabelines ir į daug ką kitą. O dabar, kai jų pajamos pirmą šių metų pusmetį lyginant su metais prieš tai sumažėjo, o kabelio – atvirkščiai – padidėjo (nors telikai kuria, o kabelis tik distribuoja), tada ir atsiranda visos parkės. Dovanų senis mirė.

  Please wait...
 9. Piktuolis | September 30th, 2010 at 20:51

  Nu tai tada kelias turėtų būti standartinis – eini į seimą, perki įstatymą – netikiu, kad toks MGBaltic’as čia nėr kelių pramynęs.
  Kol kas panašiau, kad tiesiog televizija bijo, kad žiūrovai pabėgs iš “eteriaus” į internetą, nors protingiau būtų tuo tiesiog pasinaudoti.

  Please wait...
 10. irgi | October 1st, 2010 at 10:00

  Piktuoli, telikui turėtų būt nusišvilpt, kokiu būdų jį žiūri – per internetą, per kabelį, per antžeminę ar dar kokią priemonę. Svarbu, kad tai atsispindėtų reitinguose ir būtų galima pardavinėti reklaminį laiką.
  Šiaip tai labai ačiū Uagadugu už šią publikaciją, tikrai įdomu, kaip verda tokie santykiai. Nesu nusiteikęs nė prieš jokį signalo perdavimo būdą, bet viskas turi būti reglamentuota ir turi būti išgryninti santykiai tarp produkto gamintojo (kūrėjo) ir transliuotojo (platintojo). Bo ir taip įvairaus plauko vagių pilnos pakampės – čia ne į seimą ar dar kur apeliuoju 🙂 kalbu apie intelektualios nuosavybės grobimą, ką mini ir Uagadugu.

  Please wait...
 11. spyris | October 1st, 2010 at 10:18

  Reklamos davėjai moka už akis ir ausis. Kai jų kiekį gali išmatuoti, pritaikai įkainį už kontaktą ir gali pasakyti jiems kiek jie turi sumokėti. Kol tvmetrai nematuoja žiūrinčiųjų per kompus (o nematuoja ir neaišku kada tą darys), tol TV praras pinigus, jeigu leis retransliuoti per IPTV. Kabelinės – visai kitas reikalas, jos pateikia paslaugą į televizorius, kurių žiūrovai išmatuojami.
  Taigi, kabelinių atveju “parkės” yra dėl užmokesčio už turinį, kuri gamina arba kuriam rodyti teises įsigyja TV. Kaip gerai sako uagadugu, dovanų senis mirė. O IPTV atveju be šio aspekto dar yra įsigytų teisių pažeidimo klausimai (kai teisės apribotos teritorija (o IP tikrinimas juk ne ta kliūtis, kurios neapeitum, ar ne?)), bei pajamų praradimas dėl nesuskaičiuojamų žiūrovų.

  Please wait...
 12. Fishas | October 1st, 2010 at 12:29

  Visu pirma, istatymas buvo idingas. Televizijos turejo is savu pinigu gaminti produkcija ir ja priverstinai atiduoti kabelio operatoriams nemokamai. Ka tik isejo straipsnis, kad istatymas sutvarkytas.
  Antra, kiti kabeliu operatoriai tik retransliuoja televiziju programa jos nekeisdami. 15 min sugebedavo “ispjaut” televizijos transliuojamas reklamas ir vietoje ju transliuoti savo reklamas. O tai jau yra daugiau nei vagyste.

  Please wait...
 13. spyris | October 1st, 2010 at 17:03

  Įstatymas sutvarkytas visiems, išskyrus LRT. Taigi, problema tik siauresnio masto. Bet lieka. Kol nebus susivokta kas yra televizija, o kas yra operatorius (o ne kabeline televizija); kuo skiriasi televizorius nuo kompiuterio; kodėl retransliavimu negali būti laikoma turinio talpinimas internete per IPTV.

  Please wait...
 14. Vilius | October 1st, 2010 at 17:29

  Fishas teisus. Ir dar. IPTV nėra Internetas. Pasaulyje IPTV yra labai konkrečiai apibrėžta platforma, kuri leidžia technologiškai “sutarti” transliuotojui ir retransliuotojui, riboti kurioje zonoje rodoma produkcija, efektyviai saugoti nuo piratavimo, ir t.t. ir panašiai. Tokios platformos naršyklės ir visuomeninių tinklų pagalba realizuot neišeis. Lietuvoje vienintelė tikra IPTV televizija kol kas yra TEO Gala. Tai ką daro 5ci, 15min ir kiti yra parasčiausias Internet streamingas. Daugiau apie tai galima pasiskaityti internete.

  Kitas dalykas, kad RTK ir kiti įstatymus ruošę grybai tuo nepasidomėjo. Ir įrašė tiesiog “Transliacijos plačiajuosčiais tinklais”. Todėl ir atsiranda visokių gudručių kurie naudojasi tomis spragomis.

  Please wait...
 15. vr | October 5th, 2010 at 15:04

  šiaip, aišku, apmaudu, kad prirašėte apie kabelinę tv daug neteisybės. Suprantu, kad tinklaraštis – tai privati nuomonė, negali tikėtis daug objektyvumo, bet vis dėlto…Geras tonas reikalautų, bent jau pasiaiškinti (dėl savęs), ar tikrai yra taip, kaip čia parašėte; ir apie tai, kad kabelinės niekam nemoka, ir apie augančias pajamas retransliavimo rinkoje. Nebent manote, esą ekspertai nuo Dievo ir viską ir taip žinote.

  Please wait...
 16. skridus | October 5th, 2010 at 17:03

  va kokia įdomi naujiena, kurią pranešė vr! Aš buvau įsitikinęs kad nei vienam nacionaliniam kanalui pvz. TV3, LNK (nekalbu apie smulkesnius) kabelinės nemoka. Pasirodo moka? Tai tiesa uagadugu? Nors ir afrikinis bet vienok ekspertas, matyt turi informacijos nutekinimo kanalus tai ir man būt įdomu sužinoti. O gal ir pats vr sukonkretins komentarą?

  Please wait...
 17. uagadugu | October 5th, 2010 at 17:49

  Moka moka. Tik ne nacionaliniams kanalams, o daugumoje – rusams. Ir mokėdamos per pirmą pusmetį turėjo pelno, kai nacionaliniai kanalai tiek pat nuostolio.

  Please wait...
 18. spyris | October 5th, 2010 at 18:22

  Ištrauka iš įstatymo: “LRTK veiklai finansuoti transliuotojai ir retransliuotojai, išskyrus LRT, gaunantys pajamas iš transliavimo ir (ar) retransliavimo veiklos, kas mėnesį privalo įmokėti į Komisijos sąskaitą 0,8 procento pajamų, gautų iš reklamos, abonentinio mokesčio ir kitos veiklos, susijusios su transliavimu ir (ar) retransliavimu.”
  LRTK savo pranešime spaudai teigia, jog remiantis rinkos dalyvių įmokomis Lietuvos radijo ir televizijos komisijos veiklai finansuoti, apskaičiuota, kad Lietuvos komercinių transliuotojų ir retransliuotojų pajamos 2009 metais buvo 136 mln. Lt ir 100 mln. Lt atitinkamai.
  O 2008 metais tie skaičiai atrodė taip: 208 mln. Lt ir 83 mln. Lt.
  Tai kas tau, vr, nepatinka uagadugu kalbėjime apie augančias retransliuotojų pajamas?

  Please wait...
 19. vr | October 5th, 2010 at 21:18

  Jeigu kyla tiek klausimų, vadinasi, ne viską žinote. Tad išeitų, kad tik afrikinis tesate ekspertas, vienok. Gaila. Sunku šiais laikais besurasti geros žurnalistikos.

  Please wait...
 20. uagadugu | October 5th, 2010 at 22:30

  O tas “gerumas” turi būti tiesiogiai proporcingas palankumo retransliatoriams laipsniui? Tada jau geriau ta žurnalistika, kuri Jums nepatinka…

  Please wait...
 21. Kebabinskas | October 6th, 2010 at 08:49

  Viliau, gal pagrįsite savo teiginį: “Lietuvoje vienintelė tikra IPTV televizija kol kas yra TEO Gala. Tai ką daro 5ci, 15min ir kiti yra parasčiausias Internet streamingas.” Ar tik ne TEO ausys kyšo? 🙂

  Please wait...
 22. vr | October 6th, 2010 at 14:31

  gerumas (tas, kur be kabučių), priklauso nuo to, ar į problemą žiūrima iš įvairių pusių ar tik iš vienos. Jūs žiūrite iš vienos. Tokį angažuotą žiūrėjimą sunku laikyti profesionalia žurnalistika. Bet, kaip dabar supratau, tas Jums visai ir neaktualu:-)
  P.S. 15 min.nėra retransliuotojai, bent autorių teisių požiūriu. Bet juk Jūs ir be manęs tą žinojote, tiesa?

  Please wait...
 23. uagadugu | October 6th, 2010 at 15:08

  Jūsų P.S. dėl 15 min. retransliuotojų statuso aš nesuprantu, nes šiame rašinyje ir netvirtinama, kad jie yra retransliuotojai. Beje, kabelinės ir nėra rašinio tema – čia Jūs pati nežinia kodėl apie juos užvedėte diskusiją ir dalinate epitetus į kairę ir dešinę.

  P.S. dėl užsiangažavimo: https://uagadugu.lt/2010/10/eligijus-masiulis-vire-vire-pelyte-kosele/

  Please wait...
 24. vr | October 6th, 2010 at 16:39

  O sakiau, kad taip teigiate? Tiesiog pagal LRTK išduotą licenciją galėtų taip vadintis, bet aš taip negalvoju. Kaip supratau, Jūs irgi. Tad šis P.S.yra tik papildomas argumentas.
  Dėl kabelinių temos: ,,Pajutusi, kad, kaip vaizdžiai pastebėjo televizijų atstovas, dega uodega, ta mistinė UAB B2B Group, radijuje ir daug kur kitur atstovaujama 15 minučių generalinio direktoriaus, skubiai inicijavo savo vartotojų persiregistravimą į a la kabelinių televizijų žiūrovo statusą, nes kabelinės, kaip žinia, kol kas transliuoja nacionalinius transliuotojus, besinaudodamos į Visuomenės informavimo įstatymą ydingai implantuota privalomumo samprata.” +Jūsų komentarai. Tad, kad ir netiesiogiai, kabelinės YRA Jūsų straipsnio tema.
  ,,Pelytė” ,šiaip ar taip, daugiau apie transliuotojus, mažuosius, kurių Lietuvoje ne tiek ir mažai ir jiems taip sunku gyventi, o ne apie kabelines. Nors, pripažinsiu, straipsnis geresnis nei šis.
  Ir dar dėl to gerumo; galite kritikuoti, ką norite, kabelines taip pat (yra už ką, nesiginčiju). Bet iš Jūsų visada tikiuosi profesionalumo. Šį kartą buvo truputį pro šalį:-))

  Please wait...
 25. Vilius | October 9th, 2010 at 23:41

  Kebabinskai, kaip ir sakiau apie tai galima daugiau pasiskaityti internete http://www.masternewmedia.org/2005/06/04/iptv_vs_internet_television_key.htm Pagūglinkite.

  Please wait...

Palikite komentarą

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD